W ostatnim tygodniu sytuacja na kilku interesujących parach walutowych była dynamiczna. Poniżej przedstawiam szczegółową analizę poszczególnych instrumentów z wykorzystaniem strategii Ichimoku.
NZDCAD
Cena na parze NZDCAD nie przebiła linii Kijun i tym samym nie spełniła warunku do otwarcia pozycji. Nagły spadek poniżej punktu C zanegował scenariusz wzrostowy na wykresie dziennym. Aktualnie obserwuję tę parę, ponieważ cena znajduje się na linii SSB (Senkou Span B). Odbicie się od tej linii i przebicie linii Kijun Sen stworzy możliwość rozrysowania nowego scenariusza wzrostowego. Przebicie linii SSB w dół zaneguje potencjalny scenariusz wzrostowy.
NZDUSD
Cena na parze NZDUSD precyzyjnie zareagowała na opór w postaci linii SSB na wykresie tygodniowym, który pokrywa się z oporem zidentyfikowanym na linii Chikou Span. (W moim ebooku tłumaczę szczegółowo, na czym to polega). W tej sytuacji również nie pojawiła się okazja do handlu, ponieważ cena nie przebiła istotnych poziomów oporu.
AUDCHF
Na wykresie godzinowym pary AUDCHF pojawił się sygnał wyjścia z chmury, który szybko dotarł do czwartego poziomu TP. Na wykresie H4, pozycja została zamknięta na SL, przestawionym na linię Kijun, z bardzo dobrym stosunkiem R:R 1:3 na naszą korzyść. Zaraz po zamknięciu pozycji na wykresie H4 pojawił się kolejny sygnał (widoczny na obrazku), gdzie cena dosłownie otarła się o SL i obecnie znajduje się na trzecim poziomie TP, ze stop-lossem na poziomie linii Kijun.
GBPCAD
Para GBPCAD idealnie ilustruje piękno strategii Ichimoku. Na wykresie H4, cena znajdowała się nad linią Tenkan, która była powyżej linii Kijun, jednak ta znajdowała się nad chmurą spadkową, co oznacza brak sygnału. Gdy chmura zmieniła kolor na wzrostowy, cena najpierw zanurkowała poniżej linii Tenkan, a później poniżej linii Kijun. Dopiero zamknięcie świecy o godzinie 12:00 dnia 10.07 dało jasny sygnał do otwarcia pozycji, która obecnie jest zabezpieczona SL na poziomie BE (breakeven).
Strategie oparte na Ichimoku są niezwykle skuteczne, ale wymagają precyzyjnego śledzenia warunków na wykresach. Zachęcam do dalszego śledzenia bloga oraz do zapoznania się z moim ebookiem, gdzie szczegółowo opisuję metodologię analizy z wykorzystaniem Ichimoku.